WSPL SP ZOZ w Gdyni
DZIENNY ODDZIAŁ PSYCHIATRYCZNY
Ordynator Dziennego Oddziału Psychiatrycznego: dr n.med. Leszek MAZURKIEWICZ
Pielęgniarka: Marzena ŻELASKO
Telefon do rejestracji/pielęgniarki - 531 565 525 ( w godz. 8:00 - 13:00 ).
Oddział Dzienny Psychiatryczny przeznaczony jest do komleksowego leczenia, terapii i rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi wymagającymi specjalistycznej pomocy wykraczającej poza możliwości Poradni Zdrowia Psychicznego, ale nie potrzebujących całodobowej opieki szpitalnej. Terapia w oddziale dziennym może być dobrą alternatywą dla tych osób, u których dotychczasowa ambulatoryjna pomoc lekarska nie przyniosła oczekiwanych efektów, m. in. na skutek trudności diagnostycznych.
ZASADY PRZYJĘCIA:
- Oferta przeznaczona jest dla osób powyżej 18 roku życia.
- Przyjęcie poprzedza jedna do maksymalnie trzech konsultacji, na które można umówić się telefonicznie bądź osobiście w rejestracji Oddziału Dziennego.
- Podstawą przyjęcia jest skierowanie wydane od lekarza dowolnej specjalności mającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia lub udzielającego świadczeń w placówce mającej taką umowę.
- Osoby kwalifikujące się do pobytu przyjmowane są w najszybszym możliwym terminie.
- Konsultacje odbywają się w trybie ciągłym.
- W Oddziale leczone są osoby z rozpoznaniem zaburzeń psychicznych w szczególności: zaburzeń afektywnych, zaburzeń lękowych, zaburzeń adaptacyjnych, doświadczających kryzysów i traum.
- Nie kwalifikujemy do leczenia: osób z zaburzeniami psychicznymi i z zachowaniem spowodowanym uzależnieniem od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki), oraz z rozpoznaniem upośledzenia funkcji poznawczych, psychozy.
WARUNKI TERAPII:
- Oddział dysponuje 22 miejscami dziennymi.
- Pobyt w oddziale trwa 12 tygodni.
- Rejestracja czynna od 8:00 do 13:00.
- Oddział czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–15:00.
- Podczas pobytu pacjenci mają zapewniony posiłek.
STOSOWANE METODY LECZENIA W ODDZIALE:
Podstawą leczenia jest terapia grupowa i farmakoterapia wspierane oddziaływaniami pozabiologicznymi jak:
- społeczność terapeutyczna,
- psychodrama,
- psychorysunek,
- psychoedukacja,
- trening asertywności,
- muzykoterapia,
- relaksacja
- arteterapia dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości oraz stanu psychicznego pacjenta.
Psychoterapia grupowa oparta na procesie dynamiki grupowej odbywająca się w dwóch odrębnych grupach liczących maksymalnie 11 osób. Proces terapeutyczny podlega stałej superwizji.
Pobyt w Dziennym Oddziale Psychiatrycznym służy poprawie stanu psychicznego, zwiększeniu kompetencji interpersonalnych i społecznych, oraz zdobyciu umiejętności mających na celu lepsze radzenie sobie zarówno w trakcie epizodu choroby, jak i jej remisji. A także zapobieganiu nawrotom choroby i konieczności rehospitalizacji, poprawie współpracy we własnym leczeniu i zaradności życiowej, aktywizacji i pomocy w podjęciu aktywności społecznej i zawodowej.
Wszystkie odbywające się w Oddziale zajęcia terapeutyczne są obowiązkowe.
Funkcjonowanie Oddziału reguluje wewnętrzny regulamin mający na celu stworzenie poczucia bezpieczeństwa, dobrych relacji wewnątrz społeczności oddziału oraz optymalnych warunków korzystania z terapii.